Posted By Tadeusz
Ile kosztuje leczenie alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu stosuje się poprzez różne formy terapii, zwykle jest to psychoterapia zorientowana na problem uzależnienia. Nad cały procesem czuwa psychoterapeuta, który uzyskał potrzebne uprawnienia i wiedzę potrzebną do skutecznego pomagania. Niezależnie od tego, czy potrzeba skorzystać z terapii bezpłatnej w ramach NFZ, czy płatnej w placówce prywatnej, trzeba liczyć się z kosztami, nie tylko pieniężnymi.

Czy leczenie alkoholizmu jest płatne?

W sytuacji, gdy osoba uzależniona dysponuje aktualnym ubezpieczeniem zdrowotnym, można liczyć na pomoc z państwowej służby zdrowia, jednak często problemem są terminy, lokalizacja i dostępność terapeutów. Alternatywą jest leczenie w prywatnym ośrodku, które jest pełnopłatne.

Leczenie alkoholizmu w Polsce

Zarówno placówki państwowe, jak te prywatne umożliwiają przeprowadzenie skutecznej terapii i odwyku alkoholowego. Na terenie całej Polski, w większości dużych miast istnieją ośrodki i instytucje specjalizujące się w pomocy i leczeniu alkoholizmu.

Co decyduje o cenie?

W przypadku ośrodków prywatnych, cena zmienia się w zależności od lokalizacji, wielkości budynku, warunków i udogodnień mieszkaniowych. Niektóre oferują na przykład dodatkową saunę, spa, pokoje w wysokim standardzie, czy bilard. Znaczenie ma także wielkość ośrodka i to, ile grup terapeutycznych jednocześnie w nim pracuje nad uzależnieniem, gdyż wiąże się to z koniecznością utrzymania odpowiednio dużego zespołu terapeutów.

Najważniejszy czynnik – długość terapii

Osoba uzależniona, której przypadek jest poważny, potrzebuje często długiej, stacjonarnej terapii, 4-8 tygodni. O jej właściwej długości i charakterze terapii decyduje lekarz prowadzący. Przez cały ten czas leczenie alkoholizmu odbywa się w odosobnieniu od zwykłego środowiska uzależnionego. Chory otrzymuje regularnie ciepłe posiłki, ma zapewnione zakwaterowanie, oraz opiekę terapeutyczną i lekarską. Im dłuższy pobyt w ośrodku, tym większe są całkowite koszty. Odwyk alkoholowy nie jest tani, nie tylko ze względu na koszty pieniężne, ale także z powodu wysiłku emocjonalnego i pracy osobistej, jaką należy włożyć w proces zdrowienia. Warto pamiętać, że w długim procesie, którego częścią jest odwyk alkoholowy, bierze często także udział najbliższa rodzina.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *